Zakrztuszenie u dziecka

Zakrztuszeniu towarzyszyć mogą dwa rodzaje kaszlu: kaszel efektywny, głośny lub kaszel nieefektywny, cichy.
W przypadku kaszlu głośnego osoba może nabrać powietrze od płuc, często jednak płacze, ale reaguje na polecenia, dlatego należy spokojnym, nie wywołującym dodatkowej paniki, tonem skłaniać do tego, by dziecko kaszlało, dzięki czemu ciało obce zostanie usunięte z organizmu.
W przypadku kaszlu nieefektywnego, cichego, gdy dziecko sinieje i ma trudności z oddychaniem należy przejść do udzielenia mu pierwszej pomocy.

W pierwszej kolejności należy wezwać pierwszą pomoc dzwoniąc pod numer 112 lub 999. Następnie przejść należy do udzielenia pomocy.

Uderzenia w plecy
Dziecko należy pochylić do przodu i otwartą dłonią uderzyć pięć razy między łopatkami. Dziecko można też ułożyć na swoich kolanach w poprzek.
Jeśli mimo tego dziecko nadal się krztusi, należy uklęknąć za dzieckiem, pochylić je do przodu i objąć dziecko na wysokości tułowia. Następnie zacisnąć jedną dłoń w pięść, drugą ją objąć i w takiej pozycji uciskać pięć razy nadbrzusze od góry do siebie na wysokości między pępkiem a końcem mostka. Pięć uderzeń między łopatkami i pięć uciśnięć nadbrzusza należy wykonywać naprzemiennie. Po wykonaniu pięciu ruchów należy sprawdzić czy ciało obce wypadło.

Właściwe ułożenie
W przypadku, gdy dziecko traci przytomność a dotychczasowe czynności nie poskutkowały należy przejść do czynności kolejnych.
Dziecko należy ułożyć na płaskiej powierzchni. Jedną dłoń układamy na czole, odginając głowę i unosząc brodę. Taka czynność pozwala udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić czy widoczne jest ciało obce. Jeśli jest widoczne, można spróbować usunąć je palcem.

Sztuczne oddychanie
W przypadku, gdy dziecko nie oddycha należy przejść do wykonania sztucznego oddychania. W tym celu należy wdmuchiwać swoje powietrze obejmując swoimi ustami usta dziecka. Ważne jest, by podczas wykonywania tej czynności zatkać nosek dziecka, dzięki czemu powietrze nie będzie uciekało.
Podczas wpompowywania powietrza klatka piersiowa dziecka powinna się unieść, oddech powinien trwać 1-1,5 sekundy. Wdech powinien być powtórzony 5 razy.
Jeśli w czasie wdechu klatka piersiowa nie unosi się należy sprawdzić czy głowa jest odchylona do tyłu.

Uciśnięcia klatki piersiowej

W przypadku, gdy próby oddechowe nie przynoszą rezultatów, należy przejść do uciśnięć klatki piersiowej, które wykonujemy w pozycji leżącej, a więc w takiej, w jakiej wykonywane były poprzednie czynności.
Jedną dłoń układamy nad połączeniem żeber z mostkiem. Wykonujemy 30 uciśnięć klatki piersiowej, następnie sprawdzamy, czy ciało obce znajduje się w jamie ustnej, jeśli tak, wyciągamy je. Jeśli go nie ma, wykonujemy 2 oddechy ratownicze (metoda usta-usta), następnie powtarzamy 30 uciśnięć.

W przypadku, gdy dziecko jest większe, do uciśnięć klatki piersiowej użyć można dwóch rąk. Czynność tę należy powtarzać do momentu aż ciało obce pojawi się w jamie ustnej lub oddech uniesie klatkę piersiową dziecka i wywoła kaszel lub prawidłowy oddech.
Jeśli dziecko jest nieprzytomne, należy ułożyć je na boku i odczekać na przybycie karetki pogotowia.
Jeśli natomiast dziecko oddycha prawidłowo, powinno być zbadane przez lekarza, który powinien sprawdzić czy ciało obce zostało usunięte całkowicie i czy zakrztuszenie nie spowodowało obrażeń wewnętrznych.

Zakrztuszenie może przytrafić się każdemu. Zadbać należy dlatego, by dziecko nie biegało z cukierkiem czy gumą do żucia, bo to właśnie one są często przyczyną zakrztuszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>