Rehabilitacja metodą PNF – Skolioza

a3Na samym początku w skrócie przypomnimy jeszcze raz czym jest wyżej wymieniona terapia.Rehabilitacja metodą PNF  jest niczym innym jak torowanie nerwowo-mięśniowym.Najważniejszym zadaniem tego rodzaju ćwiczeń jest wykorzystanie silnych i zdrowych partii mięśni w celu uzyskania aktywności w słabszych, uszkodzonych obszarach organizmu ludzkiego.Aby pobudzić aktywność w słabszych regionach organizmu wymagane jest aby zdrowe partie mięśni zostały maksymalnie pobudzone.

W celu pobudzenia zdrowych obszarów organizmu wykorzystuje się proste i bezbolesne ćwiczenia które można wykorzystać bez wyspecjalizowanych i drogich sprzętów.Podstawowymi przyrządami jest zwykła mata która ma za zadanie zapewnić komfort podczas wykonywania ćwiczeń.

Wszystkim użytkownikom którym temat fizjoterapii metodą PNF jest obcy zapraszamy do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem w którym przedstawimy historię powstania tej metody.

Wady postawy to problem z którym w dzisiejszych próbuje się uporać bardzo duża część społeczeństwa. Problem ten dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych.Wady kręgosłupa spowodowane są najczęściej spowodowane siedzącym trybem życia a także mała aktywnością fizyczną.Według Specjalistów procent ludzi mających wady postawy z roku na rok będzie się powiększał.Najczęściej spotykaną wadą postawy sjest skoliozaCzym jest Skolioza – Jeszcze kilka lat temu fizjoterapeuci charakteryzowali skoliozę jako boczne skrzywienie kręgosłupa.Prowadzenie badań w tej dziedzinie pozwoliło zrozumieć że nie mamy do czynienia tylko z bocznym skrzywieniem kręgosłupa ale również ze  skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej  a także z skrzywienie występującym w płaszczyźnie poziomej.Należy pamiętać że skoliozą nazywamy dopiero skrzywienie przekraczające 10 procent.Do oszacowania procentowego skrzywienia fizjoterapeuci wykorzystują zdjęcie rentgenowskie.

Przebieg leczenia metodą PNF składa się z kilku elementów.Pierwszym i najbardziej istotnym elementem z jakim fizjoterapeuta musi się zmierzyć to precyzyjna ocena pacjenta.Bardzo ważnym aspektem oceny pacjenta jest  sprawdzenie aktywności na poziomie (ICF-WHO, 2001).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>