Metoda PNF

120904319_7_644x461_rehabilitacja-pnf-masaz-hrubieszow-i-okolice-.jpg120904319_7_644x461_rehabilitacja-pnf-masaz-hrubieszow-i-okolice-.jpg120904319_7_644x461_rehabilitacja-pnf-masaz-hrubieszow-i-okolice-.jpgMale Doctor Writing On Medical DocumentW tym artykule jak sam tytuł wskazuje postaramy się przedstawić wam jeden z najbardziej skutecznych metod fizjoterapeutycznych dzięki której w łatwy i co najważniejsze bezbolesny sposób pacjent jest w stanie rozwijać swoje ciało.Chodzi nam oczywiście o metodę PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation) prościej mówiąc jest to torowanie nerwowo-mięśniowe.

PNF to metoda która została stworzona przez amerykańskiego neurofizjologa – dr Hermana Kabata i fizjoterapeutki – Maggie Knott w latach czterdziestych.

W Polsce rozwój tej metody był możliwy dopiero w 1997 roku dzięki ogromnemu zaangażowaniu Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii (PTF) oraz pomocy niemieckiej organizacji „Centralnego Związku Fizjoterapeutów” (ZVK – Zentral Verband Krankengymnasten).

Na początku 1999 roku w Polsce rozpoczęto organizowanie kursów które miały na celu wprowadzenie metod pdf w życie. Nadanie uprawnień polskim fizjoterapeutom zapoczątkowało aktywny rozwój tej metody PNF na terenie Polski.

Dzięki tej metodzie fizjoterapia jest w stanie pomóż dużej grupie pacjentów cierpiących na różnego rodzaju urazów, wad wrodzonych:

- zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni w wyniku wykonanych zabiegów.

- wady  mięśni szkieletowych (m.in. dystrofie, zaburzenia metaboliczne, zmiany zapalne)

- złamania kości

- uszkodzenia aparatu ruchu(m.in mięśni, ścięgien, więzadeł)

- różnego rodzaju zaburzeń  na przykład  propriocepcji

- korekty wad postawy

- bóle kręgosłupa

- zaburzenia funkcji wegetatywnych (oddychanie, połykanie, artykulacja)

- leczenie „stawów hypermobilnych” –  inaczej mówiąc stabilizacja stawów kręgosłupa oraz kończyn

Metoda PNF jest także doskonałym rozwiązaniem jeśli chodzi o różnego rodzaju choroby:

- choroby powodujące zaburzenia w utrzymywaniu odpowiedniej postawy a także w utrzymaniu równowagi.

- Choroby którym  nieodzownym elementem jest „upośledzenie stereotypu chodu”

- (SM) stwardzenie rozsiane

- choroba Parkinsona.

Jedną z najważniejszych zalet metody PNF które w całości przedstawimy w kolejnych artykułach jest praca z pacjentem która powinna być  oparta na   bezstresowe i bezbolesne rehabilitacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>